Sıkca Sorulan Sorular

Aktaş Enerji olarak güneş enerjisi ana ekipmanları (güneş kollektörü, boyler v.s.) ürettiğimiz gibi resmi devlet kuruluşları ve özel kuruluşlara anahtar teslimi proje uygulama hizmeti de sunuyoruz.

Arazi üzerine kurulacak solar sistemler için ilk etapta; arazinin marjinal raporlu, verimsiz ve çorak olması yani tarım arazisi olmaması gerekir. Ayrıca arazi, en yakın elektrik orta gerilim hattına en fazla 1000 metre uzaklıkta, tercihen güneye bakan düz veya düşük eğimli olmalıdır.  Güneş enerjisinden elektrik üretimine uygun bölge ve illerde yapılması da önem teşkil eder.

Panellerin düzenli bakımı ve temizliği sağlandığında, 30 yıldan daha uzun bir süre boyunca enerji üretilmesi mümkündür.

Güneş enerjisi panelleri, güneşin doğduğu her gün üretim yapar. Paneller sadece gece üretim yapmaz. Kapalı havalarda üretim bir miktar düşse dahi devam eder. Güneş enerjisinden elektrik üretimi için uygun bölgeler nerelerdir? Ülkemiz, genel olarak güneş enerjisinden yararlanma adına oldukça elverişlidir. Ancak öne çıkan bölgeler arasında İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Ege ve Akdeniz Bölgesi’ni sayabiliriz.

Panel sistemleri olumsuz hava koşullarından etkilenmeyecek şekilde tasarlanmaktadır.

Son yıllarda yenilenebilir enerji sektöründeki gelişmeler sayesinde, güneş enerjisi artık dünyanın birçok yerinde fosil yakıtlardan daha ucuz hale gelmiştir.

Birçok etmenin bir araya gelmesi güneş enerjisi panellerinin verimini etkilemektedir. Fakat panellerin verimini artıran öncelikli durumlar arasında düzenli ve sistematik bir şekilde yapılan bakım ve temizlik çalışmaları vardır.